Geleneksel ticaret yöntemi ile veya e-ticaret sistemleri üzerinden satış işlemi gerçekleştiren işletme yerlerinin ürün tahsilatını gerçekleştirebilmeleri için kullanmış olduğu ödeme türleri yer alır. Bunlardan biri de mobil ödeme bozdurma yöntemidir.

  • Nakit ödeme
  • Kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yöntemi
  • Havale
  • EFT
  • Kapıda ödeme
  • Mobil ödeme yöntemi
  • Cüzdan

Ödeme yöntemleri genel olarak e-ticaret firmaları ve geleneksel ticaret işi ile uğraş firmalar tarafından  en çok tercih edilen ödeme yöntemleri olarak bilinir. Geleneksel ticaret işi yapan firmalar en çok nakit ve kart ile ödeme yöntemini kullanmayı tercih eder. E-ticaret ile online ürün ve hizmet satışı yapan işletmeler de çoklu ödeme seçeneğini kullanmaya özen gösterir.

 

E-ticaret firmaları tarafından alışveriş yapan tüketici grupları arasında yer alan kişiler bütün ödeme yöntemleri ile alışveriş yapar. Son zamanlarda ise özellikle tüketici grupları mobil ödeme sistemleri kullanmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise mobil ödeme nakite çevirme sistemleri kişilerin daha güvenli ve rahat bir şekilde alışveriş yapmasını sağlayan ödeme yöntemleri arasında bulunur.

 

Mobil Ödeme Sistemi Ne Demek?

Mobil ödeme sistemi, tüketici grupların alışveriş tahsilat işlemlerini GSM operatörü aracılığı ile gerçekleştirdiği ödeme sistemine verilen isimdir. Mobil ödeme sistemini kullanarak ödeme yapacak olan kişiler, ödeme sırasında cep telefonu ve şifre bilgilerini girip alışveriş tahsilatını gerçekleştirir. Mobil ödeme ile alışveriş tutarı kişilerin faturasına aktarılır veya bakiye varsa oradan düşülür.

Bununla birlikte iş yerlerinde tercih edilip kullanılan mobil ödeme sistemleri, temassız poslar sayesinde gerçekleşir. Mobil temassız ödeme ve NFC özelliği açık bulunan kredi kartları sayesinde gerçekleştirilir. Mobil ödeme yöntemi kolay ve pratik olduğu için herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Kullandığınız operatörü arayarak ya da telefonunuzun ayarlar bölümünden Vodafone mobil ödeme bozdurma sistemini aktif hale getirmeniz mümkündür.

 

About Author