Mobil ödeme bozdurma en genel tanımıyla, finansal işlemlerin herhangi bir mobil cihaz üzerinden gerçekleşme şeklidir. Genel olarak bu sistem mobil cüzdan ile çalışır. Mobil ödeme sisteminde kredi kartına, nakit paraya ve hatta herhangi bir banka hesabına dahi ihtiyaç duyulmaz. Ülkemiz genelinde şu an için daha çok internet siteleri veya mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen online alışverişler için kullanılıyor olsa da ilerleyen zamanlarda NFC özelliğinin gelişmesi ile beraber her yerde kullanılacaktır.

Mobil Ödeme Nasıl Yapılır?

Mobil ödeme nakite çevirme kullanabilmek için ilk önce bir mobil cüzdanına kaydolmak gerekir ve kendinize bir hesap açmanız lazımdır. ATM veya online olacak şekilde bu hesaba para aktarımı yaptıktan sonra size verilen bilgileri kullanıp internet sitesi veya mobil uygulamalar üzerinden online alışveriş yapmanız mümkündür. GSM operatörleri sayesinde sunulan mobil ödeme hizmetlerinde harcamış olduğunuz para, faturaya yansıtılır veya lira bakiyesinden düşülür. Bu bahsedilen sistem ülkemiz çapında geçerli olan bir yöntemdir.  Pek çok ülkede de bu sistem kullanılabilir.

Mobil cihazlar üzerinden yer alan NFC özelliği sayesinde bu işlem kolay bir şekilde halledilir. Bu özelliğin geçerli olduğu bir markette alışveriş yaptığınız zaman kasada POS cihazına NFC özelliğine sahip olan telefonunuzu gösteriyorsunuz ve ödenecek olan tutar hesabınızdan düşüyor. Bir nevi temassız kredi kartı harcamasına benzer. Genel olarak temassız işlem yapan kartlarda da NFC sistemi kullanılır.

Mobil Ödeme Uygulamaları Nelerdir?

Günlük yaşamda hayatımıza girdiği andan itibaren kolaylık sunan mobil ödeme sistemi pek çok kişi tarafından tercih edilerek kullanılır. Mobil ödeme uygulamaları ise şu şekildedir;

  • Vodafone pay
  • İninal
  • Tosla
  • fastPay
  • Papara
  • Paycell
  • Türk Telekom Mobil Ödeme

Bu gibi uygulamalar için Vodafone mobil ödeme bozdurma kullanılır.

About Author