Mobil ödeme nakite çevirme sistemini kullanmak için ilk önce mobil cüzdana kayıt oluşturmak ve bir hesap açmak gereklidir. ATM aracılığı ile veya online olacak şekilde bu tanımlı hesaba para aktarımı sağlanması durumunda size verilen bilgileri kullanıp internet sitesi veya mobil uygulama ile online olarak alışveriş işlemi gerçekleştirilir. GSM operatörleri tarafından tanımlanan ve Mobil ödeme hizmeti sayesinde harcanan bu para  faturaya yansıtılır veya TL bakiyesinden düşülür. Bu hizmet pek çok kişi tarafından kullanılan bur sistemdir. Hemen hemen her ülke de geçerliliği vardır. Mobil cihazlar üzerinden yer alan NFC özelliği ile işlemler kolayca halledilebilir. Mobil ödemenin geçerli olduğu bir market veya mağazada alışveriş yaptığınız zaman kasada POS cihazına NFC özelliği bulunan telefonu okuttuğunuz zaman ödenecek olan tutar hesaptan düşmüş olur. Bu sistem en çok temassız kredi kartı harcamasına benzer. Genel olarak temassız işlem gerçekleştiren kartlarda da NFC sistemi yer alır.

Mobil Ödeme Ne Anlam İfade Eder?

Mobil ödeme bozdurma genellikle, finansal işlemlerin mobil cihaz aracılığı ile yapılma biçimidir. Bu sistem en çok mobil cüzdan sayesinde çalışma yapar. Mobil ödeme sisteminde nakit paraya, kredi kartına ve kesinlikle banka hesabına gerek duyulmaz. Ülkemiz genelinde mobil ödeme sistemi en çok online alışveriş yöntemlerinde veya mobil uygulamalar sayesinde gerçekleştirilen alışverişlerde tercih edilip kullanılır. NFC özelliğinin gelişmesi durumunda daha birçok alanda ve yerde kolaylıkla kullanılabilir.

Mobil Ödeme Uygulama Türleri Nelerdir?

Günlük hayatta hayatımızda yer edindiği andan beri pek çok kolaylığı beraberinde getiren mobil ödeme sistemi hemen hemen birçok kişi tarafından tercih edilerek kullanılır. Mobil ödeme uygulamaları türleri ise şunlardır;

  • Tosla
  • Fastpay
  • İninal
  • Türk Telekom Mobil Ödeme
  • Paycell
  • Vodafone pay
  • Papara

Bu tür uygulama türlerinin her birinde Vodafone mobil ödeme bozdurma sistemi geçerlidir. İstediğiniz her uygulamadan yararlanabilirsiniz.

 

About Author